Ogólne

Gra Menadżer Żużlowy została stworzona przez Michała oraz Damiana Mańskich. Popularni w kręgu osób z grupy żużlomaniaków jako “bracia Mańscy” pisali na swojej stronie internetowej, iż mają nadzieję, że udało im się stworzyć oryginalną grę, która spodoba się każdemu kibicowi żużla (i nie tylko). Została ona całkowicie stworzona w Borland Pascal 7.0. Starano się zawrzeć w niej wszystkie najważniejsze aspekty tego pięknego sportu, aby była jak najbardziej realistyczna, a co najważniejsze, aby szybko się nie znudziła. Czy się udało? Na pewno tak, aczkolwiek pozostaje niedosyt.

Menadżer Żużlowy jest to gra, w którą może grać do 4 osób. Zadaniem gracza jest kierowanie drużyną żużlową w rozgrywkach Ekstraligi, I ligi lub II ligi. Rozgrywki są przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi zasadami: 8 zespołów w Ekstralidze, 8 w I lidze oraz 5-8 w II lidze, które rozgrywają mecz każdy z każdym u siebie i na wyjeździe. Rundę play-off można sobie wybrać. Można jechać tradycyjnym systemem, gdzie drużyny z miejsc 1-6 podzieleni na pary walczą o awans do półfinałów. Lub też podzielić ligę na dwie grupy: mistrzowską 1-4 oraz spadkową 5-8. Po za tym możemy uczestniczyć w rozgrywkach o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. Nasi zawodnicy mogą startować w różnych turniejach indywidualnych (począwszy od Grand Prix, poprzez Indywidualne Mistrzostwa Polski, a skończywszy na Kryterium Asów, czy Memoriale A. Smoczyka), przynosząc popularność (a co za tym idzie sponsorów) ale także gratyfikacje pieniężne do naszego klubu. Ważnym aspektem gry jest także szkolenie młodzieży, co oczywiście będzie procentowało w przyszłości. Można także organizować własne turnieje, lecz niestety tylko indywidualne.


W grze jest dostępnych wiele opcji menedżerskich, wymienię tu tylko najważniejsze: kupno, remont sprzętu dla zawodników, przyjmowanie sponsorów, ustalanie premii dla zawodników, cen biletów, opłat na utrzymanie właściwego porządku podczas meczu, przygotowanie toru (można go nawet spreparować aby pomagał naszym zawodnikom), zaawansowane opcje rozbudowy stadionu, szkolenie młodzieży, transfery itp. Dostępne są także rozbudowane statystyki zawodników, informacje o każdym z nich, baza danych zawodników z całego świata oraz historia wszystkich turniejów i zawodów rozegranych w grze. Dostępna jest także bardzo rozbudowana historia zawodników i klubów.

Gra, mimo iż nieco odbiega już zasadami od tych, które obowiązują w aktualnym sporcie żużlowym, wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. Szkoda, że bracia Mańscy poprzestali na rozwoju tej gry oraz nie chcieli, by inni doświadczeni gracze wzięli na swoje barki jej rozwój. Brak chęci sprawia, że wiele rzeczy nie można poprawić zwykłym edytorem, mowa tutaj np. o zasadach DPŚ (w MŻ wciąż w formie meczów), GP (24 zawodników), limicie obcokrajowców do zakontraktowania (5) i wiele, wiele innych rzeczy.

Zostaw odpowiedź